bootstrap template
Cyklistika


Detailnejší pohľad na moje hobby, ktoré mám stále veľmi rád. Času na jeho realizáciu je síce trošku menej, ale stále je to pre mňa voľnočasová aktivita č. 1. Už sa veľmi teším keď s rodinkou vyrazíme na ďalšie potulky po cestách...

Passo dello StelvioFanúšikom cyklistiky je tento kopec veľmi dobre známy. Ide o druhé najvyššie Alpské sedlo (po ceste) vo výške 2758m. Je to miesto, ktoré som vždy túžil navštíviť a tento rok (2015) sa to konečne podarilo. Spolu s manželkou Jankou sme zobrali bicykle, sadli do auta a ubytovali sme sa v krásnej dedinke Valdidentro, asi 5km západne od Bormia. Práve z tejto strany sme absolvovali "výšlap". Bolo to nádherných, ale samozrejme aj vyčerpávajúcich 20km priamo do neba. Príroda je naozaj nádherná, takže bolesť z výstupu je aspoň čiastočne kompenzovaná príjemným pohľadom po okolí :) No a keď sa pri ceste objavila konečne cedulka z nápisom signalizujúcim poslednú zákrutu k vrcholu, bola to naozaj obrovská úľava. Pre inšpiráciu tu zverejňujem aspoň niekoľko fotografií z tohoto nádherného stúpania (neroztriedené).

Alpe d'HuezExistuje množstvo náročných Alpských (Galibier, Izeran, Madelaine,...), Dolomitských (Gavia, Stelvio, Mortirolo,...), či Pyrenejských (Hautacam, Tourmalet, Arcalis,...) stúpaní, avšak len jedno stúpanie má takú pozíciu ako Alpe d´Huez vo Francúzsku v regióne "Rhône Alpes". Toto stredisko sa nachádza asi 60 km východne od Grenoblu. Leží v nadmorskej výške 1860 m n.m. a stúpanie do tohoto strediska začína v nadmorskej výške 780 m n.m. v mestečku Le Bourg d´Oisans. Keď som prvý krát videl v telke etapu Tour de France končiacu v tomto stredisku (1991), povedal som si že tam niekedy určite zavítam. A stalo sa tak v rokoch 1999 (vyhral vtedy Giuseppe Guerini, pričom asi tak 1km pred cieľom sa zrazil s fanúšikom a spadol* - nemal som digitálny foťák a skenovať fotky nemám čas :-)), 2004, 2006 a 2013. Je to jedno z najčarovnejších miest na svete a s určitosťou viem povedať, že zďaleka som tam nebol posledný krát. Práve v tomto roku bola návšteva výnimočná, nakoľko sa išiel stý ročník Tour de France a dvojnásobný prejazd stúpania Alpe d´Huez bol absolútnym vrcholom storočných osláv tohoto fenoménu.

Moje návštevy v Alpe d'Huez

1999

Giuseppe Guerini

Moja prvá návšteva Alpe d'Huez bola spojená s prvým celkovým víťazstvom Lanca Armstronga na Tour. V tejto etape však vyhral nemecký cyklista Giuseppe Guerini, ktorý mal 1 km pred cieľom incident s neopatrným fanúšikom, ktorý ho zhodil na zem. Našťastie jeho náskok pred ostatnými cyklistami bol postačujúci na to, aby znovu nasadol na bicykel a zapísal sa do výsledkov ako víťaz tejto prestížnej etapy.

2004

Lance Armstrong

21. júl 2004 - horská časovka. Tento dátum vošiel do cyklistickej histórie ako deň, v ktorom sa išla prvý krát v histórii (a za tiaľ aj posledný) horská časovka jednotlivcov do horského strediska v Alpe d´Huez. Cyklisti absolvovali peklo medzi štartovým miestom Bourg d´Oisans a cieľom na Avenue du Rif Nel. Atmosféra bola absolútne neopísateľná, odhaduje sa že to bol najsledovanejší športový prenos v dejinách športu (podľa počtu divákov priamo na "športovisku"). Odhaduje sa, že na trase medzi 21 zákrutami bolo takmer milión divákov! Ja som si vychutnal tento fenomenálny okamih na méte asi 50 m od cieľa. Bolo to absolútne neopísateľný zážitok...

2006

Frank Schleck

18. júl 2006. Súboj o žlté tričko vrcholí. Súboj prebieha predovšetkým medzi Floydom Landisom a Oscarom Pereirom Siom, aktuálne v žltom tričku pre najlepšieho pretekára. Víťazom etapy sa stal starší zú súrodeneckej dvojice bratov Schleckovcov - Frank, ktorý vyhral po sólovom dojazde. Na trase tejto etapy síce Floyd Landis predbehol Oscara Pereira Sia a prevzal od neho žltý dres. Tento priviezol až do Paríža, avšak po skonční Tour de France mu bol odobratý kvôli dopingu. Víťazom sa tak stal Oscar Pereiro Sio.

2013

Christophe Riblon

18. júl 2013 - stý ročník, dvojnásobný prejazd. 18. etapa stého ročníku Tour de France. Tento deň sa zapísal do cyklistickej histórie ako prvý deň, v ktorom sa tento mýtický kopec išiel 2 krát v jednej etape. Bola to oslava stého výročia ako sa patrí, a Christophe Riblon sa stal v tento deň cyklisticky "nesmrteľný". Ešte 2 km pred cielom viedol Tejay Van Garderen, avšak v posledných metroch zapol Christophe vyšší stupeň otáčok a svojmu rivalovi z úniku sa vzdialil. Atmosféru tejto etapy sme si vychutnali na méte 2,1 km pred cieľom, teda za poslednou zákrutou č. 1 a pred vstupom do samotného Alpe d´Huez.

Londýn 2012Zúčastniť sa Olympijských hier bol odjakživa môj veľký sen. No a v roku 2012 boli hry tak blízko, že sa nedalo neísť ;-) Pochopiteľne, cieľ bol jasný - vidieť Wimbledon (tenisový svätostánok) a pozrieť si naživo cyklistický pretek a časovku jednotlivcov, na ktorý nie je nutné kupovať lístky, stačia len pevné nervy a počkať si na dobrom mieste na pretekárov. Závod jednotlivcov sme odsledovali asi 1200 m od cieľa, atmosféra bola neskutočná. No a časovku sme si vychutnali na zákrute blízko Hampton Court niekde blízko posledného medzičasu. Nemusím hovoriť čo sa dialo, keď sa blížil "Wiggo", víťaz Tour de France 2012 a v danom momente pretekár s najlepším časom... a neskorší víťaz.

Peťo SaganByť fanúšikom cyklistiky a nezaradiť sem aspoň odkaz na nášho fenomenálneho Peťa Sagana, by bolo priam hriešnym počinom! Tento výnimočný cyklista pritiahol k sledovaniu cyklistiky viac divákov ako ktokoľvek iný. Je to pre jeho bezprostredný štýl jazdenia, vidieť že je jedným z ľudí, ktorí majú to štastie že ich práca nesmierne baví. Cyklistiku sledujem v telke už veľmi dlho, ale z príchodom Peťa do pelotónu sa aj môj pohľad celkom zmenil. V každých pretekoch, na ktoré nastúpi ho vidíme bojovať až do úplného konca. Niektorí cyklisti zvíťazia raz za život a sú štastní oni aj ich verní fanúšikovia. Peťo mieša karty v každom preteku, a to že je vsúčasnosti už päť násobný držiteľ zeleného dresu na Tour de France nie je náhoda. Je to len dôkaz jeho asbolútnej všestrannosti, jeho schopnosti odhadnúť pretek, zaradiť sa v správnej chvíli na správne miesto. Dal by sa tu napísať celý sloh o jeho výkonoch, ale myslím si že každ kto sa cyklistike venuje aktívne či pasívne si je veľmi dobre vedomý, čo Peťo pre tento šport spravil a v čom spočíva jeho fenomenalita. A kto to nechápe tak je úplne nezmyselné to tu vysvetlovať :)  

» STRÁNKA ZOBRAZUJÚCA ŠTATISTIKY PETRA SAGANA NA TOUR DE FRANCE
» KOMPLETNÝ KARIÉRNY PREHĽAD VÝSLEDKOV PETRA SAGANA
» KOMPLETNÝ KARIÉRNY PREHĽAD VÝSLEDKOV PETRA SAGANA - MAPOVÁ PREZENTÁCIA

» KOMPLETNÝ KARIÉRNY PREHĽAD VÝSLEDKOV PETRA SAGANA (2010 - 2019) - MAPOVÝ VÝSTUP
» KOMPLETNÝ PREHĽAD VÝSLEDKOV PETRA SAGANA NA TOUR DE FRANCE (2010 - 2018) - MAPOVÝ VÝSTUP

Richmond 2015

Peťo získal svoj prvý majstrovský titul v americkom Richmonde, po fantastickej taktickej jazde. Celý deň šetril sili, aby sa odpojil v závarečnom stúpaní. Toto mu umožnili vyhrať titul majstra sveta po skvelej sólo koncovke.

Doha 2016

Druhý majstrovský titul pre Peťa. Tentokrát zohrali významnú úlohu aj jeho spolubojovníci v národnom drese, kedy v kľúčovom momente ustriehli možné riziko a Peťo tak mohol špurtovať spolu s ďalšími top favoritmi o ďalší titul. V tesnom závere porazil top favorita hromadných dojazdov Marka Cavendisha. Tretí skončil famózny "klasikár" Tom Boonen.

Bergen 2017

Kompletizácia majstrovského hattricku v jedenj rade! Toto sa nepodarilo ešte žiadnemu cyklistovi v celej cyklistickej histórii. Išlo o najtesnejší triumf v rámci Peťovej majstrovskej série, čo je však vzhľadomo na celkový výsledok absolútne nepodstatné!

CykloknihyExistuje obrovské množstvo skvelých titulov venovaných cyklistike. Ponúkam tu aspoň krátke ukážky titulov, ktoré vlastním vo svojej zbierke. Väčšina je venovaná problematike Tour de France, ale sú tu aj ďalšie zaujímé knihy plné úžasných príbehov zo sveta dvoch kolies.

Počet "cyklotitulov" v knižnici: 79

 • Tour de France: geographical approach to the history of sport event
  autor: Vladimír Bačík, Michal Klobučník
  vydavateľstvo: LAP LAMBERT Academic Publishing
  počet strán: 244

  The Tour de France, a three weeks´ bicycle race has a unique position in the sports world. The main purpose of the study is not only in offering an answer to the questions “Who“ or “When“, but mainly “Where“. The analysis was focused on the spatial dimension of Tour de France considering the aspect of localization and evaluation of different stage centers as well as the most important mountain ascents included in the competition itinerary in its history. Important part is also summation of the main results and basic statistics of the 100 editions of “La Grande Boucle” with an emphasis on some characteristics not yet accentuated. The focus is on important persons of the history of the race and on different nations in the form of partial successes of performers and countries in individual historical decades. Integral part of the book is a comprehensive cartographic-statistical annex based on data organized in a database structure. This publication should contribute to the overall orientation in this field for the researchers engaged in geography of sports and sport history.

 • Tour de France Official 100th Race Anniversary Edition
  autor: Françoise Laget, Gilles Montgermont, Serge Laget, Philippe Cazaban
  vydavateľstvo: Quercus
  počet strán: 352

  From its humble origins over a century ago to its present day glory, the Tour de France has always been a race that has inspired fascination. The exploits of the riders - Tommy Simpson s death of the slopes of Mont Ventoux, Lance Armstrong s controversial career and Bradley Wiggins historic win - continue to enthral audiences worldwide.
  With unequalled access to the race´s archives and a chronological approach building to the present day, this beautifully illustrated book commemorates the 100th race in style. The rivalries, passion and drama of the world s greatest cycling challenge are revealed through entertaining and authoritative commentary and breathtaking official photography.
  Featuring unique 2012 race content, including Bradley Wiggins´ 2012 victory; route maps; profiles of key riders and a section dedicated to the vital statistics of every race, Tour de France is the definitive, up-to-date account of this historic event.

 • The Official Treasures of the Tour De France
  autor: Serge Laget
  vydavateľstvo: Carlton Books Ltd.
  počet strán: 96

  The Official Treasures of the Tour de France is a celebration of the 100th edition of one of the world´s most famed annual events. Generally considered to be the greatest test of endurance in the sporting world, the Tour de France covers more than 2,200 miles in just over three weeks, climbing high into both the Alps and Pyrenees on a circular journey around France and briefly into neighbouring countries before ending on Paris´ iconic Champs-Elysees. This brand new edition, in an exciting new format with new features and stories, is part of Carlton´s highly successful "Treasures" series. It comprises an authoritative narrative account of each major era in the sport up to and including the 2012 Tour and items of memorabilia from the past 109 years. There are features on the superstars and the memorable moments for each of the eras. The reader can relive the dramatic events that have entranced the watching millions by holding and examining souvenir brochures, period newspapers, posters, stickers, postcards and items of correspondence from leading figures associated with the epic sports event.

 • Le Tour de France: The Official Story of the World's Greatest Cycle Race
  autor: Serge Laget (Author), Luke Edwardes-Evans (Contributor), Andy McGrath (Contributor), A.S.O.
  vydavateľstvo: Carlton Books Ltd.
  počet strán: 176

  Le Tour de France is a celebration of one of the world's most famed annual events. Generally considered to be the greatest test of endurance in the sporting world, the Tour de France covers more than 2,200 miles in just over three weeks, climbing high into both the Alps and Pyrenees on a journey around France and briefly into neighbouring countries before ending on Paris' infamous Champs-Elysees. This brand new edition, with new features and stories, comprises an authoritative narrative account of each major era up to and including the 2016 Tour with more than 300 photographs, some dating back to the nineteenth century. There are features on the superstars and memorable moments for each era. The photos include souvenir brochures, period newspapers, posters, stickers, postcards and items of correspondence, together with action shots of all the major stars both in the saddle and associated with what is universally known as Le Tour.

 • Mapping Le Tour de France: 100 Tour de France race route maps, with photographs
  autor: Ellis Bacon
  vydavateľstvo: Collins
  počet strán: 336

  Mapping Le Tour charts the course of every race route in cycling’s most prestigious event, including a special section on this year’s 100th Tour de France.
  With a map of each edition of the Tour de France, along with photographs, text on the history of the race, and lists of the stages, winners and key statistics, Mapping Le Tour is essential reading for any cycling fan.
  Each Tour de France race map is accompanied by statistics, including: Race and stage distances, Highest point, Number of starters and finishers, Average speed, Jersey winners
  Twenty of Le Tour’s iconic locations – many of which have featured in the Etape du Tour – are put under the spotlight, and an extended section on the 2013 race is included, with detailed maps and statistics on each of this year’s stages.

 • Le Tour 100: The definitive history of the world´s greatest race
  autor: Peter Cossins
  vydavateľstvo: Cassell
  počet strán: 288

  Le Tour 100 is a unique and stunning visual reference to the world´s greatest race. With 100 computer-generated artworks detailing the routes of the greatest stages, it relates the most dramatic moments with an exhaustively researched array of facts, figures and stories to give the reader the ultimate Tour de France book.
  Published to celebrate the 100th race, the 100 seminal moments of the Tour have been chosen by the panel of authors and each has been given its double-page spread showing the route, the story of the stages, the topography, pictures from the race, statistics and features. A complete gazetteer section details every route the tour took and the winners of all the jerseys, while a front section profiles the key characters that were instrumental in the Tour´s story.
  With a combination of stunning visuals, detailed facts and gripping stories, Le Tour 100 is a celebration of the Tour De France and 110 years of racing. No other book tells the history in such a unique and beautiful way.

 • Tour De France: the Complete Illustrated History: The Complete History of the World´s Greatest Cycle Race
  autor: Marguerite Lazell
  vydavateľstvo: Carlton Books Ltd
  počet strán: 232

  Tour de France: The Complete History of the World´s Greatest Cycle Race plots the evolution of this great event, covering every Tour up to the milestone 100th running of the race in 2013. It features legends such as Jacques Anquetil, Eddie Merckx, Miguel Indurain, seven-time winner Lance Armstrong and the new generation of riders such as Alberto Contador and British heroes Bradley Wiggins and Mark Cavendish. Covering every aspect of the Tour from its beginnings and early heroes to its incredible feats of endurance and fierce rivalries, this is the complete history of one of the world´s greatest sporting events.

 • Cartes du Tour
  autor: Paul Fournel
  vydavateľstvo: Rapha
  počet strán: 248

  Cartes du Tour tells the unique story of the world’s most prestigious cycle race through the medium of its myriad route maps. This limited edition features a special yellow cover and comes complete with a Rapha Editions book sleeve. One of a limited run of only 200 copies, the book also features an inside cover signed by legendary cycling historian and author Paul Fournel. By reading the route maps, you plot the evolution not only of the world’s most famous race, but also the history of a country that has become more unified and open to its neighbours. From year to year, the maps always bear semblance yet are continuously changing in accordance with the race itself. Each route, printed in beautiful detail, is a picnic spot of thousands of kilometres for the millions of supporters who flock to the roadside in July. From the very first edition in 1903 to this July’s race, the book traces the entire history of the Tour and includes a foreword from Christian Prudhomme, the current director of the race.

 • The Official Encyclopedia of the Yellow Jersey
  autor: Frédérique Galametz, Philippe Bouvet
  vydavateľstvo: Hamlyn
  počet strán: 272

  Celebrating the centenary of cycling's most iconic award, The Official Encyclopedia of the Yellow Jersey is a visually stunning and comprehensive look at all the wearers of the 'maillot jaune'. In this book, acclaimed L'Équipe journalists Philippe Bouvet and Frédérique Galametz bring to life the 100-year history of spectacular sporting achievement, covering incredible stories from the 'Hall of Fame' including five-time winner Miguel Indurain, and statistics on the yellow jersey, the 266 race leaders who have worn it and much more.

 • The Official Tour De France Records
  autor: Chris Sidwells
  vydavateľstvo: Carlton Books Ltd
  počet strán: 208

  Tour de France Records 2014 is the latest in Carlton Books´ million-selling World Records series. Delving into the world of the Tour de France, the biggest and most glamorous of all cycling races, this volume highlights the great battles for the Yellow Jersey and the polka-dots of the King of the Mountains since the race began in 1903. There are also hundreds of stories and statistics on the legendary riders, famous teams and high mountains which have helped to make the Tour de France one of the most exciting and popular sports spectacles in the world. The stories, features, lists and table are bought to life by fantastic action photography. All fans of Le Grand Boucle (the great loop, because the Tour always encircles France - with a few stages in adjoining countries - in a clockwise or anti-clockwise direction) will love Tour de France Records 2014, and feel confident about winning any argument about this epic sporting challenge after reading through it from cover to cover

 • The official Tour de France Records
  autor: Chris Sidwells
  vydavateľstvo: Carlton Books Ltd
  počet strán: 208

  Tour de France Records 2013 is the latest in Carlton Books´ million-selling "World Records" series. Delving into the world of the Tour de France, the biggest and most glamorous of all cycling races, this volume highlights the great battles for the Yellow (Maillot Jaune - the race leader), Polka-dot (King of the Mountains), Green (Sprint Points leader), White (young rider), Red (Lanterne Rouge - red lamp or last rider) and other Jerseys since the race began in 1903. There are also hundreds of stories and statistics on the legendary riders: famous teams and high mountains which have helped to make the Tour de France one of the most exciting and popular sports spectacles in the world. The stories, features, lists and table are brought to life by fantastic action photography. All fans of Le Grand Boucle (the great loop, because the Tour always encircles France - with a few stages in adjoining countries - in a clockwise or anti-clockwise direction) will love "Tour de France Records 2013", and feel confident about winning any argument about this epic sporting challenge after reading through it from cover to cover.

 • Tour de France 100
  autor: Richard Moore
  vydavateľstvo: Bloomsbury Sport
  počet strán: 224

  First staged in 1903, the Tour de France lasts three weeks every July and takes its c.200 competitors through over 3600km of varied terrain, including testing mountain stages. The race is broken into one-day stages, with the overall leader wearing the fabled yellow jersey. Tour de France 100 celebrates 110 years of the Tour and publishes in the run up to the 100th race. It captures key visual moments in its history, including heroes of the race, great rivalries, moments of high drama, accidents and scandals, all accompanied by Richard Moore´s authoritative text that illuminates and expands upon the superb imagery.

 • 100 Greatest Moments from 100 Years of the Tour The France
  autor: Pete Muir ed.
  vydavateľstvo: Dennis Publishing
  počet strán: 164

  2013 sees the 100th edition of the Tour, an event that is now followed across the entire world and provides spectators with many marvellous moments and sometimes tragic ones as well. These memories have been brought together in this MagBook, which features some great anecdotes and beautiful images and allows the reader to revisit each edition of the Tour, a mythical event that has become the worlds greatest race.

 • GOLDEN STAGES OF THE TOUR DE FRANCE: Tales from the legendary stages of the world´s greatest bike race
  autor: Richard Allchin, Adrian Bell (Eds.)
  vydavateľstvo: Sport & Publicity; 2nd edition edition
  počet strán: 226

  The Tour de France began as a newspaper publicity stunt designed to do down a rival sports paper: a circumnavigation of the whole country in six colossal stages would make it the longest, hardest, most heroic cycle-race possible, and thereby seize the public´s imagination. The organisers of that first Tour in 1903 could scarcely have foreseen just how fervently the race would grip the nation, still less that they were establishing what was to become the world´s greatest and certainly, toughest annual sporting event. Every July since 1903, interrupted only by world wars, the finest cyclists have assembled to ride the 2,500 miles of La Grande Boucle. Simply to complete a Tour de France is the ambition of every professional cyclist - and to wear the legendary yellow jersey, if only for a day, is a special honour. Golden Stages, first published in 2003 to celebrate the centenary of the Tour, is now republished, with eight additional chapters, to coincide with the 100th Tour. Each writer has selected and told the story of a particular Stage to examine what it is that makes the Tour such a majestic and moving event, beginning with the first stage of the first Tour in 1903, and ending with that stage in 2012 when Bradley Wiggins effectively secured the first overall win by a British rider. Their accounts show how much has changed in the 100 years the bicycles, the roads, tactics and organisation. But they also show what has not changed the extravagant scale of the race, the mystique of the maillot jaune, and the courage of all who compete. Those things have remained the same, and they are vividly portrayed here. This second edition does not ignore the dark period the Tour has gone through in the years since 2003, these are addressed in the new Introduction.

 • Graham Watson´s Tour de France Travel Guide
  autor: Graham Watson
  vydavateľstvo: Velo Press
  počet strán: 340

  Graham Watson’s Tour de France Travel Guide lets cycling fans experience all the excitement of the Tour while negotiating its many daily obstacles with the confidence of a local. As cycling’s leading photographer, Graham Watson has been in the right place at the right time during every stage of every Tour de France since 1977. No one knows how to get around the Tour like Graham. Graham shares his 31 years of Tour de France experience in this beautifully illustrated guidebook. Featuring over 200 of his award-winning photographs along with full-color maps, travel tips, checklists, and travel resources, this book presents a fresh and unique strategy for getting around the Tour’s many opportunities for frustration to find a front-row seat for all the action. Learn where to eat, where to sleep, how to get around, how to see and photograph the race, and how to enjoy the greatest show on two wheels.

 • Tour de France for Dummies
  autor: Phil Liggett, James Raia, Sammarye Lewis
  vydavateľstvo: John Wiley & Sons
  počet strán: 280

  A plain–English guide to the world′s most famous–and grueling–bicycle race Featuring eight–pages of full–color photos from recent Tour de France races, this easy–to–follow, entertaining guide demystifies the history, strategy, rules, techniques, equipment, and competitors in what is arguably the most grueling and intriguing multiday, multistage sporting event in the world. Cowritten by the most popular English–speaking cycling commentator on the planet, this book is great reading for both experienced and the new bicycle racing fans alike.

 • Tour Climbs: The complete guide to every mountain stage on the Tour de France
  autor: Chris Sidwells
  vydavateľstvo: Collins
  počet strán: 256

  The first book to cover in detail every major climb ever used in the Tour de France, including detail on the actual route (with maps and profile), length, height, list of winners and route descriptions of how to emulate the King of the Mountains and get from the bottom to the top.
  Every year the Tour de France is said to only really start when it reaches the first mountain stages: the drama of the race only really begins as the climbers take over in the Pyrenees, Vosges or Alps. The Tour is also the most famous classic in cycling and draws huge audiences to the TV and internet coverage (the official web site holds the world record for number of hits excluding search engines).
  But the route of the Tour is not just for professionals. A growing number of people now take their bikes and actually do a stage of the Tour (the Etap - for amateurs, which this year attracted 8,000 people to climb one of the hardest mountain stages in the Tour) or spend a week doing some of the more notorious climbs (Ventoux - where Tommy Simpson died in the 50s).
  This book is for everyone who watches the Tour and has even the slightest of an inkling that they´d like to do at least one of the climbs. Packed with information on each climb, this is the ultimate guide to the Tour climbs, which will remain important for many years to come (the Tour only uses a set number of climbs, which they return to every couple of years).

 • Speed Read Tour de France: The History, Strategies and Intrigue Behind the World's Greatest Bicycle Race
  autor: John Wilcockson
  vydavateľstvo: Motorbooks
  počet strán: 160

  Le Tour has sometimes been called “chess on wheels” because of the complicated strategies used by the race's 22 teams and 176 riders. This book—written by award-winning cycling journalist John Wilcockson, who has covered the Tour 45 times—will help you understand those tactics, along with informing you about the race’s century-plus history, its famed winners and rivalries, and the technology that has gone into creating the modern racing bicycle and determining how today’s athletes train.

 • Tour de France ve 21 strhujících etapách
  autor: Lidewey van Noord
  vydavateľstvo: XYZ
  počet strán: 208

  Hrdinství, pády, rychlost, sebezapření, doping, kopce, cílové rovinky, úžasná krajina, skvělá atmosféra a jedno neuvěřitelné dobrodružství – to je Tour de France. Sportovní redaktorka Lidewey van Noordová sleduje trasu závodu a v jednadvaceti kapitolách vypráví o cyklistické historii míst, kterými slavná Grand Tour projíždí. Svým strhujícím stylem a smyslem pro důležitý detail nizozemská novinářka dokazuje, že psaní o cyklistice nemusí být jen mužskou záležitostí.

 • Vive Le Tour!: Wiggo, and the Amazing Tales of the Tour de France
  autor: Nick Brownlee
  vydavateľstvo: Portico
  počet strán: 288

  The Tour De France is one of the most revered, thrilling sporting events in the world, not to mention one of the most physically exhausting. Every year top cyclists from around the globe break speed records and push themselves harder and faster in pursuit of the legendary yellow jersey. Vive le Tour! is the ultimate guide to the competition´s heroes, cheats, controversy, extreme terrain, triumphs and tragedy - on and off the trail. Now fully revised and updated, this edition reflects the huge interest generated in the Tour thanks to the recent success of British cyclists, the high-profile launch of Team Sky in 2010 and the fact that the event once again returns to freeview TV (ITV 4). Vive Le Tour! is your essential companion to this awe-inspiring event, with a wealth of tales and trivia drawn from the Tour´s century-long history.

 • The Tour De France Miscellany
  autor: John White
  vydavateľstvo: Carlton Books Ltd
  počet strán: 176

  There is something for all cycle racing fans in Tour de France Miscellany. The world's premier bike race dates back to the start of the last century and has developed a reputation for glamour, glitz and glory. For more than 110 years, the Tour de France has provided the sporting world with some truly historic moments, involving many of the greatest names in modern folklore. Within these pages, the reader will learn hundreds of fascinating facts about the sport on a wide range of topics, from riders and teams to mountain climbs and sprint finishes. As the items appear completely at random, it is not really a book to be read from cover to cover, more one to be dipped into and enjoyed in short breaks. Painstakingly researched by the master of the sporting factoid, Tour de France Miscellany will bring hours of reading pleasure to every sports fan.

 • Legends of the Tour: The Hottest, Toughest and Fastest Riders of This Decade
  autor: Ellis Bacon, Daniel Friebe, Alex Hinds, Reece Homfray, Jonathan Lovelock, Felix Lowe, Anthony Tan
  vydavateľstvo: Hardie Grant Books
  počet strán: 232

  Legends of the Tour is a dynamic, insightful and affectionate portrait of the Tour de France, the world's most famous cycling race. A selection of international cycling writers share their views on different aspects of the tour, including the race courses, famous rivalries, and its crop of great riders - from the brilliant climbers of today to the young, up-and-coming athletes, as well as legendary riders and those recently retired from their beloved sport. Packed with informative details and thoughtful observations, alongside lavish full-colour photography and portraits, Legends of the Tour is a landmark volume, essential for all Tour de France fans.

 • Le Tour de France 2015 : The Official Review
  autor: Le Tour de France
  vydavateľstvo: Vision Sports Publishing
  počet strán: 144

  From the Grand Départ in Utrecht, to the cobbles of northern France and the majestic mountains of the Pyrenees and the Alps, the 2015 Tour de France provided breathtaking excitement and spectacle all the way to Paris. This official review captures in detail the gripping battles for the yellow, green, white and polka dot jerseys, as the titans of cycling went wheel-to-wheel over three drama-filled weeks. With stunning photography and detailed reports of every stage, Le Tour de France 2015 The Official Review is a wonderful record of a Grande Boucle that hit new heights, broke records and confirmed its status as the greatest race on earth.

 • 100 Tour de France
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 398

  Výpravná publikace z produkce vydavatelství V-Press a redakce časopisu 53x11 autora Kamila Hofmana mapující 100 ročníků Tour de France na pozadí stovky strhujících příběhů jejich aktérů. Čtyři sta stran na křídovém papíře formátu 230 x 280 mm, unikátní dobové fotografi e, bohatá statistická příloha, neopakovatelná dramata, osobní výpovědi. Vyčerpávající kronika neslavnějšího cyklistického závodu planety, která na našem trhu dosud chyběla.

 • Příběhy Staré Dámy, Sto ročníku Tour de France
  autor: Tomáš Macek
  vydavateľstvo: Prostor
  počet strán: 600

  Tato kniha by měla zaplnit dosud prázdné místo na českém trhu, na němž neexistuje žádná kniha, zabývající se historií nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Ten je přitom v posledních letech v Česku stále populárnější, nejen kvůli startům Romana Kreuzigera, ale i díky přímým přenosům, jež kromě Eurosportu začala loni vysílat i veřejnoprávní ČT4. Každoročně navíc vyrážejí tisíce českých fanoušků na Tour i osobně.

 • Livre de Route 90e Tour de France
  počet strán: 190

  Oficiálny program 90teho ročníku Tour de France

 • Mountain High: Europe´s 50 Greatest Cycle Climbs
  autor: Daniel Friebe, Pete Goding
  vydavateľstvo: Quercus
  počet strán: 224

  Shortlisted for the British Sports Book Awards 2012. This is the first book to cover in detail Europe´s 50 greatest climbs, including detail on the actual route (with maps and profile), length, height, and compelling descriptions focussing on all the main points of interest along the route. Cycling has grown massively in popularity in recent years. The Tour de France draws huge audiences to the TV and internet coverage and all over the UK and Europe a growing number of people are taking to their bikes and rising to the challenge of Europe´s most hallowed climbs. Mountain High is a book is for cyclists of all interests and abilities - from experienced club racers to enthusiastic amateurs who might just want to take on one great cycle challenge. Packed with practical route information and advice on each climb, Daniel Friebe´s beautifully written text explains why each mountain pass merits inclusion in the top 50 with superb descriptions of the majestic scenery, the heroic deeds of cycling´s legendary riders or the sheer endeavour and exhilaration of reaching the summit. With over 250 specially commissioned photographs taken by specialist cycling photographer Pete Goding, this really is the ultimate guide to Europe´s 50 best climbs. Featured rides include Tour de France icons Alpe d´Huez, Col du Galibier, Mont Ventoux, Col de l´Izoard and Col du Tourmalet; the Passo dello Stelvio, Passo Fedaia, Le Tre Cime di Lavaredo and other sacred summits from the Giro d´Italia; plus Spain´s formidable Alto de l´Angliru, Austria´s Grossglockner and forty more mountain legends.

 • Mountain Higher: Europe´s Extreme, Undiscovered and Unforgettable Cycle Climbs
  autor: Daniel Friebe, Pete Goding
  vydavateľstvo: Quercus
  počet strán: 224

  Following the success of Mountain High: Europe´s Greatest Cycle Climbs comes a volume focusing on the continent´s lesser-known, challenging and spectacular mountain roads and passes. From the heights of the Ötztal Glacier Road in Austria to the secret side of the legendary Alpe d´Huez, Mountain Higher: Europe´s Extreme, Undiscovered and Unforgettable Cycle Climbs explores 50 soon-to-be cult locations and captures stunning scenery from off the beaten track. Featuring the technical details (maps, profiles, lengths, heights) that made Mountain High an indispensable reference book, as well as dynamic descriptions of the routes themselves and Pete Goding´s breathtaking photography, this book is a stylish and practical guide to the hidden gems that every true cycling enthusiast needs to know about.

 • Alpe d´Huez: the Legend
  autor: Gerard Ejnes
  vydavateľstvo: Velo Press
  počet strán: 96

  Over the years, the Alpe and its 21 hairpins have been transformed into the ultimate high point of the Tour de France, a place where the unworthy are found out, because they will last maybe three hairpins, five at best, before the Alpe conquers them. The race on the Alpe never disappoints and always separates the strong from the weak. This splendid visual tour reveals the majesty of a mountain that has humbled the most confident cyclists.

 • Alpine Passes by Road Bike
  autor: Rudolf Geser
  vydavateľstvo: Bloomsbury
  počet strán: 274

  The road races amid the undeniable beauty of the Alps combine sport and spectacle. What better way to experience them for yourself than from the saddle of your bike, following the most famous and beautiful cycle routes, taking in the vistas of the valleys and lungfuls of the mountain air. Each is a challenge, and 100 Alpine Passes is the essential overview as to which is best suited to your level, ambition or imagination. Through Germany, France, Italy, Slovenia, Austria and Switzerland, the pass roads are presented with accurate on-bike directions, ride characteristics and detailed location and elevation maps. Along with the stunning photography, there is a summary of the natural beauty and attractions along the route.

 • Ride a Stage of the Tour De France: The Legendary Climbs and How to Ride Them
  autor: Kristian Bauer
  vydavateľstvo: A & C Black Publishers Ltd
  počet strán: 204

  The Tour de France is one of the best-known and most challenging athletic events in the world. In the first three weeks of July every year, the pros pit their strength, wit and skill against each other over the gruelling 3,500km route. And every year, amateur riders the world over dream of tackling one of the Tour's legendary stages themselves. Ride a Stage of the Tour de France is the first book that allows non-professional cyclists to do just that. A thorough 'how to' guide, it covers forty of the Tour's classic ascents, including Mount Ventoux, Galibier and Tourmalet. Each route is described in detail by an author who has ridden them all. There's information to help you prepare, train and choose the right stage, and each route comes with a map and vital statistics like altitude, length and difficulty. From where to park to when to go, from what to wear to the characteristics of the road, Riding a Stage of the Tour de France has all you need to complete the challenge safely and successfully.

 • Hellingen: A Road Cyclist's Guide to Belgium's Greatest Cycling Climbs
  autor: Simon Warren
  vydavateľstvo: Frances Lincoln
  počet strán: 143

  From the author who brought you 100 Greatest Cycling Climbs comes another essential guide to vertical pain. This time Simon Warren has turned his attention to the famous climbs of Belgium and the ascents that define the world’s greatest single day bike races. From the rugged cobbles of the Tour of Flanders, to the jagged peaks of Liège-Bastogne-Liège and beyond, this pocket guide pinpoints fifty climbs that once ridden will give a true appreciation of the races they epitomise. If you thought Belgium was flat … think again.

 • 100 Greatest Cycling Climbs of the Tour de France: A Cyclist's Guide to Riding the Mountains of the Tour
  autor: Simon Warren
  vydavateľstvo: Frances Lincoln
  počet strán: 238

  From the Col du Tourmalet to Alpe d’Huez, from Mont Ventoux to Luz Ardiden, these climbs are the beating heart of the Tour de France. Technology may advance, training and diet may evolve, but these mountains are constant. They have witnessed triumph and despair, courage and heartache, they are where champions are made and where dreams are shattered. And yes, the greatest arenas of the world’s greatest race are open 365 days a year for every one of us to ride. So take up the challenge, emulate your heroes and make your mark on the 100 greatest cycling climbs of the Tour de France.

 • Tour de France Legendary Climbs
  autor: Richard Abraham
  vydavateľstvo: Carlton Books
  počet strán: 224

  Experience the thrill and intensity of the Tour de France's most challenging climbs as never before, using the breathtaking photography of Google Earth. In this stunning book, 20 notorious Tour de France Hors Catégorie climbs - ascents that are above classification - from past and present races are illustrated using Google Earth's high-definition satellite imagery. From the dizzying heights of the 2,715-metre ascent of Col de la Bonette to the historic Great St Bernard Pass, to Col du Galibier's incredibly tortuous 15 percent gradient climb and Alpe d'Huez's famous hairpins, where legendary cyclists such as Fausto Coppi and Marco Pantani once showed off their physical strength and stamina, and blasted home with unbelievable acceleration and will-power that left other cyclists tasting their dust. Featuring more than 220 photographs that provide a unique aerial guide to the twists, turns and topography of each climb and the beautiful surrounding mountain geography, The Tour de France Legendary Climbs explains in authoritative detail, the history, winners (and losers) and challengers of each of these famous ascents. This is the definitive visual companion to the thrilling 100-year chronicle of Tour de France cycling.

 • Mountains: Epic Cycling Climbs
  autor: Michael Blann
  vydavateľstvo: Thames and Hudson Ltd
  počet strán: 224

  Mountains: Epic Cycling Climbs, brings together a body of work by photographer Michael Blann into a luxury coffee table book. Photographed over a period of 3 years the work charts the most famous European climbs within the history of cycling. Using a high definition camera and often working from helicopters, the images demonstrate the beauty of these mountains, through all seasons and during the Grand Tours when the mountains and roads are transformed with the sights and sounds of millions of fans. Under pinning the work are essays from leading current and former professional cyclists including Romain Bardet, Greg LeMond, Stephen Roche, Geraint Thomas, Lizzie Armitstead, Robert Millar, Andy Hampsten, Ivan Basso, plus more, who recount their personal recollections and memories from within the pro peloton.

 • Ultimate Etapes: Ride Europe's Greatest Cycling Stages
  autor: Peter Cossins
  vydavateľstvo: Aurum Press Ltd
  počet strán: 224

  Ultimate Étapes is the essential guide to cycling the very best routes in Europe. From the epic ascent of the Stelvio to the windswept coastline of the Netherlands’ North Sea, by way of the cobbles of Flanders and Italy’s Strade Bianche, Peter Cossins has created a guide to the stages that have defined modern cycling. Taken together, they create a tour of Europe that offers as broad a variety of terrain as any of the Grand Tours would provide, enabling riders inspired by the beauty, thrills and demands of these races to challenge themselves on exactly the same parcours. Ultimate Étapes is a book for cyclists of all abilities - from experienced club racers to enthusiastic amateurs who might just want to take on one great cycle. Each stage includes a detailed route description, (with map and profile) and suggestions on other riding within each region, including details of the most significant sportives in the area. Peter Cossins beautifully written text explains why each stage merits inclusion with superb descriptions of the majestic scenery, the heroic deeds of cycling's legendary riders or the sheer endeavour and exhilaration of completing a stage.

 • The Spring Classics: Cycling´s Greatest One-day Races
  autor: Philippe Bouvet, Pierre Callewaert, Jean-Luc Gatellier, Serge Laget, Philippe Brunel
  vydavateľstvo: VeloPress
  počet strán: 224

  Cycling´s spring races are always the most anticipated of the year, not only because they herald the start of the season, but also because they are brutally difficult and spectacularly unpredictable. Known as the spring classics, these one-day races test cycling´s toughest riders with the worst conditions imaginable - sucking mud, choking dust, leg-numbing sleet, fanatic spectators, and Europe´s narrowest, most bone-grinding country roads. Clattering through agrarian hamlets on routes established a century ago, "The Spring Classics" celebrates cycling´s most glorious and meaningful history. "The Spring Classics" delves into the stories of Milan - San Remo, Ghent-Wevelgem, the Tour of Flanders, Paris-Roubaix, the Amstel Gold Race, La Fleche Wallone, and Liege-Bastogne-Liege through hundreds of rare and restored photographs presented in a lavish format. With authoritative text from cycling´s expert sportswriters, "The Spring Classics" commemorates the riders, traditions, and secrets of cycling´s greatest one day contests. This is the only book to explore the history of the spring classics. The authors are top sportswriters for L´Equipe, France´s leading sports publication. It features hardback with jacket. It includes full-colour and black & white photographs throughout.

 • Paris-Roubaix: A Journey Through Hell
  autor: Phillipe Bouvet, Pierre Callewaert, Jean-Luc Gatellier, Serge Laget
  vydavateľstvo: VeloPress
  počet strán: 224

  Paris-Roubaix is the world´s most famous one-day cycle race. Held in north eastern France it is aptly known as The Hell of the North - a name resulting from the long stretches of muddy farm roads, paved with rough-hewn bone-shaking cobblestones. The course is made more treacherous by notoriously fickle weather, often including rain, wind and snow.The race has been held annually, on the third Sunday in April, since 1896, and follows a 270km course between the suburbs of Paris and the city of Roubaix. Paris-Roubaix: A Journey Through Hell recounts the history and excitement of the race in oversized format and with hundreds of spectacular colour and black and white photos. The authoritative text is put together by top sportswriters at France´s L´Equipe magazine and gives the inside story of the race and its traditions, and the champion cyclists it has helped to confirm.Spectacular black and white and colour photography brings into stark contrast the harsh conditions of this race and the toll it takes on its riders - the hard men of cycling. The editors of L´Equipe, the premier cycling and sports publication in France, have compiled the content for this book from their comprehensive archives. A chronological sequence unveils the history of the race. The book includes profiles of the most colourful and dominant riders. It includes an exclusive, behind-the-scenes chapter, a perspective shared only by those who have travelled to witness Paris-Roubaix first hand.

 • 100x Tour of Flanders
  autor: Rik Vanwalleghem
  vydavateľstvo: Pinguin Productions
  počet strán: 143

  Everyting you always wanted to know about the Tour of Flanders but were afraid to ask is featured in this handy book. In 100x The tour of Flanders Rik Vanwalleghem and his co-authors Tieneke Van de Velde, Bo Decramer and Geert Vandenbon are our guides to the nearly 100-year history of the Tour of Flanders. They offer a collection of the 100 most remarkable, offbeat and entertaining facts about the world's greatest cycling event.

 • Classic Cycling Race Routes
  autor: Chris Sidwells
  vydavateľstvo: Automobile Association
  počet strán: 224

  The toughest 52 cycling challenges in Europe, published in association with Garmin. These routes are based on the best cyclosportive events, The Classics, and on stages of the Grand Tours (the Tour de France, Tour of Italy and Tour of Spain). These are not just pretty rides in the country - they are serious challenges that require training and preparation. Each route contains a map with directions and an elevation diagram as well as tips for tackling it and a background history to the event. Classic Cycling Race Routes is perfect for cyclists looking for the next challenge and will inspire you to test your limits.

 • The Bicycle: The Myth and The Passion (From Technique to Adventure)
  autor: Francesco Baroni
  vydavateľstvo: White Star
  počet strán: 304

  This handsomely illustrated volume traces the evolution of the bicycle and spotlights landmarks in its illustrious history. From the first sketches in the 1490s by a student of Leonardo da Vinci to the High Wheel Bicycles that had their heyday in the 1880s, hundreds of archival photographs and illustrations depict the features of these and other early ancestors of the modern bicycle, accompanying a text that vividly recreates the excitement of each new innovation. Documenting the advent of ball bearings and pneumatic tires, the development of high-tech racing bicycles and state-of-the-art all terrain bikes with waffle tread tires and heavier frames, The Bicycle examines the models and components that have been the fulfillment of the dreams of visionary inventors. Through an engaging text and vibrant graphics, readers will meet the key players in the world of cycling and gain a newfound appreciation for the colorful history of the bicycle.

 • Landscapes of Cycling
  autor: Graham Watson
  vydavateľstvo: Velo Press
  počet strán: 240

  Bicycle races present some of the most dramatic action scenes in sports. Add to that the snowy Swiss Alps, the sunflowers of the South of France, the twisted mountain roads above the blue Mediterranean, and one has a book for both landscape lovers and bicycle enthusiasts. Organized by season, the book takes readers around the globe, from the Australian championships to the Tour de France, highlighting the majesty and grit of the sport against a backdrop of exquisite, compelling scenery. The book includes some of Watson´s most famous landscape shots as well as many never-before published photographs.

 • 40 Years of Cycling Photography
  autor: Graham Watson
  vydavateľstvo: Graham Watson Publishing Ltd
  počet strán: 226

  40 Years of Cycling Photography represents a lifetime's work for World famous cycling photographer Graham Watson. From Bernard Hinault in the 1970's through to Chris Froome in the 2010's, Watson's photography of the greatest champions and epic races is the most complete cycling archive ever captured by a single photographer. Watson was there when Hinault won his first Tour de France in 1978, and when Miguel Indurain won his fifth Tour in 1995. In recent times, Watson recorded the emergence of a new breed of cycling superstars from Cadel Evans to Mark Cavendish and Peter Sagan. Cycling fans will revel in the variety and quality of the images in 40 Years. Sean Kelly's glorious career, as well as other great Classics stars such as Tom Boonen and Fabien Cancellara feature throughout the 300-plus images.

 • Little Book of Cycle Racing, The world´s greatest races
  autor: Jon Stroud
  vydavateľstvo: Green Umbrella Publishing
  počet strán: 128

  The Little Book of Cycle Racing tells the story of the world´s greatest bike races from chaotic beginnings at the end of the nineteenth century, to the Tour de France dominance of Lance Armstrong and the introduction of the season long UCI Pro Tour
  This is a tale of winners and loser and of guts and attrition that takes us on a journey over the muddy cobbles of the Paris-Roubaix to the dust and the scorching heat of the Tour de France.
  All the events that go to make the new UCI Pro Tour are included from the gret Classics to the Grand Tours of the Vuelta a Espana and the Giro d´Italia.
  Whether you are an active cyclist or an armchair fan, The Little Book of Cycle Racing is an indispensible guide to the premiere cycling calendar.

 • World´s Ultimate Cycling Races: 300 of the greatest cycling events
  autor: Ellis Bacon
  vydavateľstvo: Collins
  počet strán: 512

  From Europe to Asia, via North America and Africa, choose your own adventure from among 300 of the world´s greatest bike rides and best cycling races, featuring our pick of the must-ride sportives and gran fondos where you can really test your legs against both the terrain and your fellow riders.
  Cheer on the world´s top professionals from the roadside as they take on the Tour Down Under, or head into the Alps to watch the sport´s greatest riders tackle the Tour de France. Conquer the US yourself on the Race Across America, or mountain bike your way through South Africa on the Cape Epic.
  300 of the greatest cycling events to watch or ride, from the Tour de France to the biggest and best sportives.

 • Kolo
  autor: Markéta Navrátilová
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 145

  Obrazová monografie KOLO uzavírá autorčinu cyklistickou trilogii a je souborným výběrem toho nejlepšího, nejhezčího a nejoblíbenějšího z tvorby známé fotografky Markéty Navrátilové za posledních 25 let z prostředí nejen profesionální cyklistiky. Je žlutá, vlastně nemá název, avšak uzavírá jeden velký příběh. Svou třetí a poslední fotografickou knihou s ryze cyklistickou tematikou se Markéta Navrátilová loučí s Tour de France. Fotografovala ji pětadvacetkrát, zaznamenala její výjimečné okamžiky jako jediná žena mezi fotografy, kteří se v pelotonu nejslavnějšího cyklistického závodu světa mohou pohybovat na motorce.

 • Indurain: A Tempered Passion
  autor: Javier Garcia Sanchez
  vydavateľstvo: Mousehold Press
  počet strán: 248

  Miguel Indurain will pass into history not just as the first cyclist to win five straight Tours de France, but also as the standard-bearer for a whole nation. While Spain lived through the dream of his repeated victories the country came to a standstill, for Indurain stole people´s hearts not just by the number, but by the manner of his victories. Seeing him on the road or away from the action, the gallant loser or the strong, calm victor, the Spanish gained hope, and then faith. And so did many others, for it was the dignity and modesty that Miguel Indurain invariably displayed, in victory and defeat, that endeared him to us all. A farmer´s son from a small village in Navarra, he never strayed far from his roots, nor did he allow his extraordinary success to go to his head. Javier Garcia Sanchez is a prize-winning novelist with a passion for cycle racing. In this biography of Miguel Indurain he takes us on an emotional journey through Indurain´s prodigious career. He recounts his exploits and great battles in the saddle, the glory moments and the disappointments, and describes his passions, his ideas, and his land.

 • Indurain - Relentless
  autor: Alasdair Fotheringham
  vydavateľstvo: Ebury Press
  počet strán: 320

  Miguel Indurain is Spain’s greatest cyclist of all time and one of the best Tour racers in history. He is the only bike rider to have won five successive Tours de France, as well as holding the title for the youngest ever race leader in the Tour of Spain. This is his story. As the all-conquering hero of the 90s, Indurain steadfastly refused to be overwhelmed by fame; remaining humble, shy and true to his country roots. Along with his superhuman calmness, iron will-power and superb bike handling skills, he was often described as a machine. Yet 1996 saw Indurain, the Tour’s greatest ever champion, spectacularly plummet, bringing his career and supremacy to an abrupt end. In Indurain, Alasdair Fotheringham gets to the heart of this enigmatic character, reliving his historic accomplishments in vibrant colour, and exploring how this shaped the direction taken by generations of Spanish racers - raising Spanish sport to a whole new level.

 • Miguel Indurain (Cycloscoop)
  autor: Noël Truyers
  vydavateľstvo: De Eecloonaar
  počet strán: 48

  Short story book about Big Mig

 • Tour de Froome
  autor: Chris Froome, David Walsh
  vydavateľstvo: XYZ
  počet strán: 464

  Zažil sladká vítězství, ohromující triumfy, slávu i úspěch, o to hůř mu ale chutnala porážka a nepřízeň osudu. Dobrodružstvím naplněný život britského profesionálního silničního cyklisty, Chrise Frooma, v takřka deníkových záznamech – bez přetvářky, bez póz, bez tajemství, to je jeho autobiografická kniha Tour de Froome. Narodil se v Keni, vyrostl v Jihoafrické republice, pak přesídlil do Británie a svůj první etapový závod vyhrál v šestadvaceti letech. Stal se sedmým cyklistou světa, který zkompletoval triumfy ze všech tří Grand Tours, a teprve třetím jezdcem, který získal tituly z těchto závodů v rámci jednoho roku. Zlatý medailista z jubilejního stého ročníku Tour de France však musel bojovat i s nařčením z dopingu a celkovým ohrožením své kariéry. Jak to opravdu bylo? A co můžeme od šampiona čekat v budoucnu? Prozrazuje ve své knize…

 • Cycling, serious about your sport
  autor: Remmert Wielinga, Paul Cowcher, Tommaso Bernabei
  vydavateľstvo: New Holland Publishers Ltd
  počet strán: 160

  For all those who want to move up a gear, this practical guide to cycling techniques and training exercises will help you get better and get fitter. Written by an experienced cyclist and cycling coach, as well as a personal trainer and sports nutrition expert, the book gives full information on how to improve such vital techniques as pedalling, cornering, hill climbing and riding in wet weather as well as providing expert race advice on paceline training, chasing a pack and post-race recovery. Both mental and physical fitness are covered and an important section on nutrition will guide you to the correct foods to fuel your body. The chapter on cross-training and general fitness gives a list of exercises for each muscle group accompanied by clear anatomical drawings. Finally training programmes aimed at a range of fitness levels and abilities allow the reader to put the advice gained to good use, improving stamina and strength whilst also fine-tuning technique. This title is suitable for: amateur cyclists wanting to learn more about the sport and build up a training programme; long-term cycling enthusiasts seeking to improve their technique and perhaps move into competitive cycling; and, anyone interested in taking up a new sport or starting a fitness regime, with a focus on having fun and developing a skill as well as improving stamina.

 • Velopedia: The infographic book of cycling
  autor: Robert Dineen
  vydavateľstvo: Aurum Press Ltd.
  počet strán: 192

  From detailed portraits of the icons of the sport, to statistical breakdowns of the greatest road races and potted histories of its most enduring records, this collection of superbly entertaining infographics includes everything you need to know about professional cycling. Whether it is the tallest and shortest champions, oldest and youngest Tour riders, or the richest in the peloton, Velopedia has it covered. Examining nearly all of the sport’s most intriguing stories, it also includes the most memorable rivalries, heroic losers, most controversial stars and biggest scandals, not to mention the best punch-ups and mid-race mishaps. The eccentric side of the sport is here too, with kitsch kits, the strangest superstitions and most elaborate facial hair. Charting every generation from the Victorian age to the present day, Velopedia is the perfect book for both the most devoted amateur cyclist and the armchair fan.

 • Môj svet
  autor: Peter Sagan
  vydavateľstvo: Eastone Books
  počet strán: 352

  V rokoch 2015 – 2017 dosiahol Peter Sagan zdanlivo nemožné: trikrát po sebe zvíťazil na svetovom šampionáte UCI v cestnej cyklistike, vďaka čomu sa zapísal do histórie ako jeden z najúspešnejších jazdcov všetkých čias. Peter však nejazdí iba preto, aby vyhrával. Jazdí, aby zabával. Každá chvíľa v sedle je preňho príležitosť prejaviť svoju osobnosť - na kopci Mont Ventoux baví jazdou na zadnom kolese a bez použitia rúk, na tlačových konferenciách si uťahuje z novinárov. Z Petra vyžaruje vášeň pre cyklistiku a sympatická túžba prinášať svojim fanúšikom radosť a úsmev. Čo je pre muža s prezývkou Tourminátor najväčšia motivácia? Ako sa pozerá na špurt? Čo si myslí o iných jazdcoch v pelotóne? S úprimnosťou a humorom preňho typickým prináša kniha Môj svet portrét muža, ktorý rozžiaril svet profesionálnej cyklistiky.

 • Peter Sagan - tourminátor
  autor: T.J. Millner
  vydavateľstvo: Nakladatelství XYZ
  počet strán: 168

  Fascinujúci životný príbeh jedinečného talentu, ktorý na seba dokázal strhnúť pozornosť celého cyklistického sveta svojou nesmiernou húževnatosťou, pretekárskymi výsledkami i nezameniteľnými vtipmi. Peter Sagan sa stal fenoménom, ktorý už dávno prekročil hranice Slovenska a svojimi výkonmi sa nezmazateľne zapisuje do športovej histórie. Rodák zo Žiliny zažiaril už v juniorských kategóriách, keď sa v roku 2008 stal juniorským majstrom Európy i sveta na horských bicykloch. Potom svoju kariéru zameral na cestnú cyklistiku a pokračoval v dobývaní ďalších triumfov. Podarilo sa mu tak napríklad vybojovať päťkrát po sebe zelený dres na Tour de France a v rokoch 2015 a 2016 získať titul majstra sveta v cestnej cyklistike. Podľa odborníkov patrí k najväčším osobnostiam svetovej cyklistiky súčasnosti.

 • The Death of Marco Pantani: A Biography
  autor: Matt Rendell
  vydavateľstvo: Phoenix; New Ed edition
  počet strán: 320

  At 9:30 pm on 14 February 2004, former Tour de France winner Marco Pantani was found dead in Rimini. It emerged that he had been addicted to cocaine since Autumn 1999, weeks after being expelled from the Tour of Italy for blood doping. Conspiracy theories abounded - that he was injected in his sleep by a business rival, that the Olympic Committee had framed him, that Italian Industrialists had engineered his downfall, etc etc.
  If none of these is entirely true and none of them fully explains Pantani´s personal tragedy, none of them is foundationless. This book debunks the myths and makes surprising revelations. About Pantani´s personal tragedy, but also about the world of cycling. Matt Rendell had access not only to court transcripts but to many of Pantani´s friends and the doctors who treated him.
  But Pantani´s life is about much more than drug addiction. Lance Armstrong described him as ´more of an artist than an athlete - an extravagant figure ...´ Despite being plagued with injuries he won both the Giro and the Tour in 1998, something very few cyclists even attempt. He was an inspirational icon, and the remarkable wins against all odds make gripping reading.

 • Marco Pantani muž v úniku
  autor: Manuela Ronchi, Gianfranco Rosti
  vydavateľstvo: Triton
  počet strán: 230

  Velký soupeř Lance Armstronga a Jana Ullricha, cyklistická ikona a miláček Itálie. V jediném roce 1998 vyhrál dva nejprestižnější etapové závody na světě, Tour de France a Giro d`Italia. V letech 1994 – 1999 nebylo v pelotonu lepšího vrchaře. Rád provokoval. Šátek uvázaný „na piráta“ a bradka barvy kukuřice zůstanou navždy v paměti nejen italských fanoušků. Kniha přibližuje nevšední osobnost tohoto výjimečného cyklisty, okamžiky triumfů, průběh osudové koketérie s drogou i neodvratný pád. Autoři odhalují zákulisí cyklistického byznysu se všemi podrazy, reklamními show, tlakem sponzorů a mediální masáží.

 • Cyklopedie, 90 let moderního dizajnu jízdních kol
  autor: Michael Embacher
  vydavateľstvo: Slovart
  počet strán: 224

  Bicykel má mnoho priaznivcov – či už je človek cyklista, divák alebo zberateľ, milovník remeselnej dokonalosti, domáci kutil, alebo dokonca profesionálny staviteľ. Tento výber si nekladie za cieľ kategorizovať bicykle príliš rigidne, či ich predstavovať chronologicky. Namiesto toho predstavuje široké spektrum toho, čím všetkým môže bicykel byť, a príbehy týkajúce sa jednotlivých modelov. Hravé, experimentálne a novátorské prvky bicyklov sú rovnako dôležité, ako to, kto na nich jazdil a akú rolu v histórii zohrali. Všetky bicykle uvedené v tejto knihe spĺňajú dnes prijímané definície. Nájdeme tu pretekárske bicykle s vypracovanými detailmi, skladacie bicykle s veľmi dôvtipnými mechanizmami a turistické bicykle navrhnuté s náležitou starostlivosťou a pozornosťou pre dlhšie cesty. Sú tu aj bicykle, ktoré vyzerajú neobyčajne, hoci ich výkon je priemerný, dráhové bicykle bez bŕzd, na ktorých sa jazdia rýchlostné preteky, a bicykle, ktoré sa vzpierajú akejkoľvek kategorizácii. Cyklopedie čitateľa pozýva, aby sa nechal inšpirovať a zdieľal spoločne s autorom jeho nekonečné nadšenie pre bicykle.

 • Môj návrat do života
  autor: Sally Jenkins, Lance Armstrong
  vydavateľstvo: Sport-Press
  počet strán: 183

  Ako dvadsaťpäťročný dostal rakovinu semenníkov a takmer zomrel. Dávali mu štyridsaťpercentnú šancu na prežitie. Určite by ste radi vedeli, ako sa stal veľkým Američanom a ako vyhral Tour de France, tie 3600-kilometrové cestné preteky, ktoré pokladajú za najkrutejšiu športovú skúšku na svete. O tom, ako sa zapísal do rekordných análov k takým hviezdam ako Greg Le Mond a Miguel Indurain.

 • Každá sekunda rozhoduje
  autor: Sally Jenkins, Lance Armstrong
  vydavateľstvo: Sport-Press
  počet strán: 207

  Päťnásobný víťaz Tour de France sa vracia vo svojom rozprávaní v tejto knihe, ktorá nadväzuje na bestseller Môj návrat do života. Sú to úvahy muža, ktorý prekonal všetky životné prekážky a považuje každý nový deň za novú príležitosť.
  V novej knihe hovorí o náročnom živote po prekonaní rakoviny, o túžbe vyťažiť z každého okamihu čo najviac. Armstrong úprimne opisuje svoj zložitý vzťah k Francúzom aj aféru okolo neskôr vyvrátených obvinení z dopingu v jeho tímu na Tour de France. Rozpráva o posledných úspechoch na Tour a napríklad aj o podiele na rekonštrukcii nádhernej kaplnky v Španielsku.

 • Lance Armstrong Comeback 2.0
  vydavateľstvo: Triton
  počet strán: 216

  Výpravná publikace je průřezem kariéry fenomenálního cyklisty, doplněna texty a fotografiemi ze soukromého i profesionálního života.
  Kniha volně navazuje na Armstrongovy životopisy, které v nedávných letech rovněž vydalo nakladatelství Triton. V obraze zprostředkovává zákulisí jeho návratu a „skutečný život zevnitř“: trénování, závodění, poflakování, vychovávání dětí, práci s lidmi zápasícími s rakovinou.

 • Tajné preteky
  autor: Tyler Hamilton, Daniel Coyle 
  vydavateľstvo: Ikar
  počet strán: 312

  Tajné preteky prinášajú nekompromisný pohľad na prostredie profesionálnej cyklistiky a problém dopingu, ktorý ohromil celý športový svet a nevyhol sa ani najväčšej legende Lanceovi Armstrongovi. Vo svojej šokujúcej a odvážnej spovedi odhaľuje Tyler Hamilton, držiteľ zlatej olympijskej medaily, nechvályhodnú pravdu o svojom milovanom športe s rovnakým odhodlaním, s akým chcel kedysi vyhrať Tour de France. Tento náruživý pretekár, medzi jazdcami známy nepochopiteľnou vytrvalosťou a neuveriteľnou schopnosťou znášať bolesť – patril kedysi k najobľúbenejším a najlepším cyklistom na svete. Na pretekoch Tour de France v roku 2003 skončil štvrtý aj napriek tomu, že si hneď v jednej z prvých etáp zlomil kľúčnu kosť – predtým ako dorazil do cieľa, zatínal zuby tak silno, že si jedenásť zubov zbrúsil až na koreň. Svoju profesionálnu kariéru odštartoval s tímom U. S. Postal Service v deväťdesiatych rokoch, kde sa rýchlo vypracoval na Armstrongovho najspoľahlivejšieho domestika a stal sa jedným z jeho najbližších priateľov. Hamilton sprevádzal Armstronga na jeho ťažení na Tour de France a dopomohol mu k trom zo siedmich víťazstiev. Niekoľko týždňov po tom, čo Hamilton dosiahol svoj vlastný osobný vrchol – prvé miesto na Letných olympijských hrách 2004 v Aténach –, prišiel nečakane koniec jeho úspešnej kariéry. A bol to koniec viac než potupný: uznali ho za vinného z dopingu a udelili mu prísny dištanc.

 • Lož na kolesách - Pád Lancea Armstronga
  autor: Juliet Macurová
  vydavateľstvo: Ikar
  počet strán: 464

  V júni 2013 Lance Armstrong definitívne opúšťa svoju rozľahlú rezidenciu v Texase. Predal ju, aby zmiernil straty vzniknuté mnohomiliónovými žalobami. Juliet Macurová bola pri tom – rozprávala sa s jeho priateľkou a deťmi a vypočula si Armstrongovu verziu pravdy. Popri Oprah Winfreyovej patrila k tým vyvoleným zástupcom médií, ktorí smeli vyspovedať najznámejšieho vyvrheľa vo svete športu. V tejto knihe Armstrong odhaľuje svoju pravú tvár. Skutočnú hĺbku a šírku jeho tvrdení však dotvárajú výpovede viac ako stovky ľudí, ktorí sa pohybovali v jeho blízkosti. Patria medzi nich rodinní príslušníci, ktorých Armstrong dávno zavrhol – adoptívny otec, po ktorom nosí priezvisko, stará mama, teta. Azda tú najpresnejšiu výpoveď o Armstrongovi predstavuje nahrávka svedectva zosnulého J. T. Neala, jedného z najvplyvnejších Armstrongových náhradných otcov, zaznamenaná počas posledných dvoch rokov Nealovho života. V tom čase márne bojoval s rakovinou, zatiaľ čo si Armstrong získaval slávu a obdiv fanúšikov na celom svete. Nakoniec to však boli práve Armstrongovi niekdajší kamaráti, tí, ktorí sa kedysi pohybovali v úzkom kruhu najbližších , čo ho zradili. Zasadili Armstrongovi osudný úder tým, že porušili kódex mlčanlivosti. Ten chránil krutú pravdu o cyklistickom športe – a krutú pravdu o jeho zlatom chlapcovi – pred verejnosťou.

 • Lance Armstrong: Historický sedemnásobný šampión Tour de France
  autor: Kolektív autorov
  vydavateľstvo: Timy Partners
  počet strán: 136

  Kniha o sedemnásobnom šampiónovi Tour de France Lance Armstrongovi. Lance Armstrong má výraz šampióna. Je to vzhľad muža, ktorý je posadnutý snom, posadnutý všetkým, čo si zaumieni dosiahnuť, ktorého srdce ignoruje únavu a vyčerpanie vôľa poháňa telo za normálne hranice. Kniha Vám priblíži Armstronga nielen ako šampióna, ale máte možnosť ho vidieť očami jeho priateľov, bohatý farebný faktografický materiál ponúka čitateľovi aspoň na chvíľu byť na "štartovacej čiare" s týmto obdivuhodným mužom.

 • Najlepší bicykel na svete
  autor: Robert Penn
  vydavateľstvo: Premedia
  počet strán: 192

  Robert Penn strávil na bicykli väčšinu života, na dvoch kolesách obišiel celú zemeguľu. Cestovať po celom svete začal znovu, keď sa rozhodol poskladať si na mieru najlepší bicykel, aký si môže dovoliť. Výsledkom je fascinujúci a zábavný príbeh nielen jedného bicykla a jedného vášnivého cyklistu, ale aj príbeh samotnej cyklistiky – od prvých drezín bez pedálov až po súčasné bicykle, v ktorých sa zhmotnilo množstvo nenápadných, ale skvelých vynálezov.

 • Jak se jezdí do nebe, Nejvyšší a nejkrásnější alpské průsmyky
  autor: Michal Třetina
  vydavateľstvo: Cykloknihy
  počet strán: 198

  Celobarevná kniha nabízející popisy čtyř desítek převážně dvoutisícových silničních i terénních sedel ve Francii, Švýcarsku, Rakousku a Itálii. Ke každému horskému průsmyku je mapka s vyznačením trasy. Na předsádkách knihy je rozprostřena celková mapa Alp s lokalizací jednotlivých průsmyků. Místopisný rejstřík pro snadné vyhledávání obsahuje 462 hesel. Označeny jsou ty průsmyky, přes které jezdí etapy Tour de France a Giro d´Italia. Text doplňuje přes 200 původních barevných fotografií.

 • Z cyklistiky do politiky
  autor: Drahoslav Machala, Kamil M. Haťapka
  vydavateľstvo: Motýľ
  počet strán: 336

  Kniha o Kamilovi Haťapkovi, o suverénnom, nezávislom človeku, ktorý sa do každého diela púšťal s plným nasadením.

 • 1001 fotografií Cyklistika
  počet strán: 463

  Fanoušci cyklistiky naleznou v této poutavě zpracované publikaci maximum zajímavých informací ze světa kol. Jednotlivé kapitoly čtenáře provedou od nesmělých počátků bicyklu až k futuristickým kolům dneška a představí nejslavnější závody, jezdce i památná místa cyklistického sportu. Fotografie s obsáhlými popisky zachycují důležité okamžiky z různých disciplín, jako jsou silniční a dráhová cyklistika, MTB nebo cyklokros.

 • Příběhy Corsa rosa - Sto ročníků Giro d'Italia
  autor: Tomáš Macek
  vydavateľstvo: Prostor
  počet strán: 620

  Kniha volně navazuje na Příběhy Staré dámy, které se zabývaly historií cyklistického závodu Tour de France. Tentokrát se zaměřujeme na druhý z tria slavných třítýdenních závodů – Giro d’Italia. Také ten každoročně přitahuje pozornost milionů fanoušků na celém světě a v roce 2017 završil i on první stovku svých ročníků. V posledních letech, s přibývajícími úspěchy českých cyklistů, se o Giru stále častěji hovoří také v Česku. V roce 2018 navíc bude závod mimořádně atraktivní i proto, že poprvé v historii odstartuje mimo evropské území – ve Starém městě v Jeruzalémě. Stejně jako Příběhy Staré dámy, jsou i Příběhy Corsa rosa vybaveny unikátními dobovými fotografiemi a bohatým statistickým přehledem.

 • Silnice je naše
  autor: Lionel Birdie, Ellis Bacon (Eds.)
  vydavateľstvo: Mladá fronta
  počet strán: 250

  Profesionální cyklistika je rozmanitý, dramatický a místy kontroverzní sport – téma jako stvořené pro skvělé texty. První svazek cyklistické antologie, do nějž přispěli přední sportovní novináři a publicisté s dlouholetou praxí z cyklistické scény, obsahuje vtipné i přemýšlivé eseje zaměřující se na různé aspekty cyklistického světa, na jezdce, stáje a závody: dočtete se, jak se Bradley Wiggins vypracoval z dráhové hvězdy na krále Tour, jak David Millar na sklonku kariéry vzpomíná na temná léta dopingu, jakou roli může hrát v cyklistice statistika nebo co po sobě vlastně zanechal Lance Armstrong. Rozličné úhly pohledu dávají dohromady barvitý obraz jednoho z nejzajímavějších moderních sportů.

 • Tour de France, Nejlepší texty ze zákulisí
  autor: Lionel Birdie, Ellis Bacon (Eds.)
  vydavateľstvo: Mladá fronta
  počet strán: 304

  K výročí stého ročníku Tour de France sepsali zkušení novináři a reportéři mozaiku textů poskytujících zasvěcený pohled na různé, nejen závodní aspekty legendární cyklistické akce. Seznámíme se s osudy "Anděla hor", Charlyho Gaula. Dočteme se, jak prožíval Tour domestik Carlos Sastre nebo začínající novinář, ale také o proslulém souboji Laurenta Fignona s Gregem LeMondem v roce 1989. A o tom, jak cirkus zvaný Tour de France jede dál i přes nekonečné dopingové skandály, protože: Le Tour, c'est le Tour.

 • Marco Pantani – legenda žije dál, LIMITOVANÁ EDICE 53x11
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 145

  Deset let od úmrtí Il Pirata (* 13. 1. 1970 – + 14. 2. 2004). Speciální vydání na 148 stranách věnované životu a kariéře posledního cyklisty, který, když chtěl, se prostě zvedl ze sedla a všem ujel.

 • Bartali, Anquetil, Hinault, Indurain (Čtyři esa - velikáni cyklistické historie) LIMITOVANÁ EDICE 53x11
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 145

  Velikáni cyklistické historie Gino Bartali, Jacques Anquetil, Bernard Hinault a Miguel Indurain (by) letos oslavili kulaté životní jubileum. Jejich inspirativní příběhy, osudy skutečných šampionů, se stávají námětem druhého dílu limitované sběratelské edice časopisu 53x11.

 • Eddy Merckx, LIMITOVANÁ EDICE 53x11
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 145

  Nikdo není a už nejspíš ani nebude v cyklistice úspěšnější. Během kariéry startoval v patnácti stech závodech a 525 jich vyhrál. Příběh nenasytného „kanibala“ přitom začal tak nenápadně v jedné vesničce na předměstí Bruselu… Celý si jej můžete přečíst v dalším dílu limitované sběratelské edice časopisu 53x11, který vyjde v červnu u příležitosti 70. narozenin Eddyho Merckxe (* 17. 6. 1945).

 • Paříž - Roubaix, LIMITOVANÁ EDICE 53x11
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 153

  V dubnu příštího roku uplyne přesně 120 let od prvního ročníku nejobdivovanějšího a zároveň nejproklínanějšího jednorázového cyklistického závodu planety. To je pádný důvod, aby se barvitá historie i současnost klasiky všech klasik stala námětem již čtvrtého dílu limitované sběratelské edice 53x11. Peklo Severu se všemi jeho symboly nabízí nepřeberné množství poutavých příběhů. Ty nejzajímavější jsme pro vás vybrali a doplnily autentickými dobovými fotografiemi.

 • GIRO D‘ITALIA 100 ROČNÍKŮ 1909 – 2017, LIMITOVANÁ EDICE 53x11
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 156

  Další díl limitované sběratelské edice časopisu 53x11 se zbarví do růžové. Sto ročníků Giro d´Italia v jedné publikaci, to nejzajímavější z historie Corsa Rosa. Příběhy, dramata, triumfy a prohry, nejnapínavější ročníky, nezapomenutelné etapy, ikonická stoupání, česká stopa, která trvá již 30 let, statistiky, perličky...

 • Příběhy duhového trikotu
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 145

  Šestý díl limitované sběratelské edice 53×11 prostoupí duha, symbol patřící od nepaměti k výsadám cyklistických šampionů planety. V podání nejlepších profesionálních silničářů světa právě letos již 90 let… Nejzajímavější šampionáty, dramatické souboje, skandály, nejúspěšnější mistři světa, prokletí duhového trikotu, vzpomínky českých účastníků, to vše a mnoho dalšího tvoří náplň opět exkluzivní publikace, která nemůže chybět v knihovničce žádného cyklistického fandy a kterou jsme u nás zatím zcela postrádali. K dodání na začátku prosince 2017. Publikace není určena k prodeji v hromadné síti tisku ani v knihkupectvích. Zasílána bude poštou. Prodejní cena 490 Kč, balné a poštovné 70 Kč.

 • 100 let žlutého trikotu Tour de France
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 150

  Když v červenci 1919 k jeho nelibosti oblékli Eugèna Christopha coby prvního závodníka historie do žlutého dresu označujícího vedoucího muže závodu, netušili pořadatelé Tour de France, jakou posedlost tím spustili. Za století se v něm vystřídaly bezmála tři stovky vyvolených. Stal se modlou, smyslem sportovního snažení několika generací cyklistů. Fascinace jménem maillot jaune nekončí ani po sto letech. Ponořte se do příběhů těch, kteří měli to štěstí a příležitost se třeba byť jen na jediný den se žlutým rounem polaskat. Osmý díl limitované sběratelské edice 53×11 zalije barva slunce.

 • Fausto Coppi
  autor: Kamil Hofman
  vydavateľstvo: V-Press
  počet strán: 150

  OVLIVNIL GENERACE CYKLISTŮ, BYL PRVNÍ, KDO DAL CYKLISTICKÉ PŘÍPRAVĚ NĚJAKÝ ŘÁD. VZOR ELEGANCE NA KOLE, ZÁVODNÍK, CO VYHRÁVAL TAK LEHCE. ALE TAKÉ JEZDEC KŘEHKÝ NA TĚLE I NA DUŠI. AUTOR OBDIVUHODNÝCH SÓLOVÝCH ÚNIKŮ, VÍTĚZ MONUMENTŮ I GRAND TOURS, SVĚTOVÝ REKORDMAN V HODINOVCE, A TO VŠECHNO NAVZDORY TOMU, ŽE JEHO KARIÉRU PŘERUŠILA SVĚTOVÁ VÁLKA A POZNAMENALA ŘADA VÁŽNÝCH ZRANĚNÍ. FAUSTO COPPI BY SE LETOS V ZÁŘÍ DOŽIL STA LET A V LEDNU PŘÍŠTÍHO ROKU UPLYNE ŠEDESÁT LET OD JEHO NÁHLÉHO SKONU POTÉ, CO ONEMOCNĚL MALÁRIÍ V AFRICE. ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH OBDIVOVANÉHO CAMPIONISSIMA SE STAL NÁMĚTEM 9. KNIHY Z LIMITOVANÉ SBĚRATELSKÉ EDICE 53×11, KTERÁ VYCHÁZÍ PŘED VÁNOCI.

 • 27 Men 10 Nations One Spirit: One Year Inside Pro-Cycling Team Bora-Hansgrohe
  autor: teNeues (Creator)
  vydavateľstvo: teNeues
  počet strán: 240

  BORA-hansgrohe is one of the world's most successful professional cycling teams. 27 Men 10 Nations One Spirit provides a fascinating behind-the-scenes look at the German team. What makes the riders tick, and who plays what role? How does the team behind the team work? How did the races go during the exciting 2018 season? Powerful images make this book a thrilling tour-not just for cycling fans. There are few sports as accessible as cycling. Whether day races of big tours, hundreds of thousands of followers flock to the roadside to watch the cyclists ride by. They come so close to their idols that they can almost count the beads of sweat. A must for all cycle fans, this illustrated book is as direct and emotional as a roadside view. It presents each of BORA-hansgrohe's riders up close and through very personal testimonies, including the team's star and one of the most dazzling figures of contemporary cycling: Slovak Peter Sagan. But Sagan's great achievements would not have been possible as a one-man show. In addition to his teammates, many others contribute to BORA-hansgrohe's success, from the physiotherapist to the cook. They, too, share their experience from inside this phenomenal team.